Setkání „dakaristů“ LIAZ * 18.3.2018

Setkání bývalých jezdců Rallye Paříž - Alger - Dakar na vozech LIAZ na autodromu Sosnová při Dakarské show 2018.

Čas neuvěřitelně letí a v roce 2018 tomu bylo již 33 let, co v lednu 1985 poprvé odstartoval na slavné automobilové aoutěži Rallye Paris - Alger - Dakar, nákladní automobil LIAZ. Posádka Jiří Moskal, Jaroslav Joklík a Radek Fencl, ač byli v této soutěži úplnými nováčky, nakonec s téměř sériovým vozem dosáhli cíle na krásném 13. místě.

V následujících letech se z této účasti stalo pravidlo, a nákladní automobily LIAZ nechyběly téměř v žádném dalším ročníku až dodnes i přesto, že automobilka LIAZ v současnosti již neexistuje. Za tu dobu se za volanty, ale i na sedadlech navigátorů vystřídalo značné množství jmen.

V neděli 18.3.2018 jsme proto na Autodromu v Sosnové při probíhajícím setkání účastníků aktuálního „Dakaru“ pozvali bývalé účastníky této soutěže Rallye Paříž – Alger - Dakar, jedoucí na vozech LIAZ, ke společnému setkání. Přijely i tři historické vozy LIAZ "Dakar a Pharaon Rallye" majitelů Tomáše Poura a Romana Machaly. Vedle nic se pak pyšnil letošním nejlepším umístění z českých účastníků na Dakakru 2018, LIAZ vedený Martinem Macíkem jun.

Za krutého arktického počasí se nakonec sešla desítka bývalých závodníků, kteří pro své fanoušky při autogramiádě podepsali asi padesátku nových plakátů od Autocultury a nepočítané množství knih a historických plakátů a fotek. Na tomto setkání byly tyto plakáty od Autocultury pro fanoušky zdarma. V současnosti již bude možné si plakát "LIAZ DAKAR 1985-2018" pouze obejdnat se zasláním na dobírku v ceně 450 Kč + poštovné. Své objednávky směřujte na: michal@autocultura.cz